3D Animasyon

3D Animasyon


3D Animasyon

     Animasyon, canlandırma demektir; bir objeyi bir düzlemde veya ekranda hareket ettirirseniz o obje canlanmış kabul edilmektedir. 3D animasyon ise bu canlandırma işini 3D programlar vasıtasıyla yapmaktadır. Çünkü bir obje 3 boyutlu çizilince sadece bir açıdan değil önü, yanı ve arkasıyla birlikte çizilir. Böylece bu yüzeyleri tekrar çizmek zorunda kalmayız. Fakat animasyon için hareket ettirmek gerekir. Bu 3D objeye bir de hareket ettirecek mekanizmaları tanımlarsanız 3D animasyon elde etmiş olursunuz. Buna 3D animasyon denir.

3D Animasyon Yazılımları Nelerdir?
     
Bu konuda bir çok 3d yazılım mevcuttur. Endüstriyel görselleştirmede çok kullanılanı 3ds Max’dir. Bu programda ürünler veya objeler profesyoneller tarafından 3 boyutlu olarak çizilir. Makinaların modelleri ise 3D CAD programlarından alınır. Bu 3d modeller programda hareket ettirilir. Ardından render dediğimiz işlemden geçirilirler. Böylece elimizde videolar olur. Bu videolar video montaj programlarında işlenir. Genelde Adobe Premiere veya daha ince detaylar için Adobe After Effects dir. Ses de ilave edilince profesyonel bir video haline gelir.

Makina ve Mobilya Animasyonları
     
Bir makinanın işlevini anlatan bir video veya bir mobilyanın nasıl montaj/kurulum yapıldığını 3D animasyonlu bir video büyük markaların çokça kullandıkları tekniklerdir.

Makina veya Tesis 3D Animasyonu
     
Makinaları ve tesislerin 3d animasyonlu videoları genellikle daha kolay anlaşılabilmesi için tercih edilir. Bu şekilde ilgi odağı oluşturulur. Dikkat çeker. Az zamanda çok kişiye erişilir.

Özel Bir Tasarımım 3D Animasyonu
     
3D animasyon bu noktada çok yardımcı olur. Çünkü istediğimiz şeyi gösterip göstermemek elimizde. Hatta makinanın içine müdahale edip basitleştirerek sadece işlevi anlatmak, detaya girmemek tercih edilen bir çalışma şeklidir. 3D animasyon akılda olanı göstermek için var.

Mobilya Montaj Animasyonu
     
Gardırop, şifonyer, komidin montajı gibi bir uzmanın elinden gelecek işleri daha önce eline tornavida almamış birine 3D animasyonla yaptırabilirsiniz. Ürün montaj videosu mobilya firmalarının artık gündemine girmiştir.

     Ortakfikir Bilgi Teknolojileri uzman ekibimizin hazırlamış olduğu profesyonel animasyon çalışmalarını aşağıda görebilirsiniz. Sizde markanıza, ürününüze gerek reklam gerekse tanıtım amaçlı 3D animasyon hazırlamak istiyorsanız bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.