3D Mimari Görselleştirme

3D Mimari Görselleştirme

3D Mimari Görselleştirme


3D Mimari Görselleştirme

     Bir bina, inşaat veya bir yapı... Hepsinin karar aşamasından yapım aşamasına kadar hayali bir fotoğrafı mutalaka mevcuttur. Fakat bunları resmetmek veya insanların görebileceği bir ortama taşımak mümkün müdür? Evet mümkündür... 

3D Mimari Görselleştirme nedir?
     
Bina yapmaya karar verenlerin hayallerinde fotoğraflar bir vardır. Bu hayali fotoğrafları diğer insanların görebileceği bir ortama taşımaya mimari görselleştirme adı verilir. Bu aslında tasarım sürecinin bir parçasıdır. Çünkü bir resmin, bir fotoğrafın veya bir görselin vücut bulabilmesi için ilk önce tasarım sürecine girmesi gerekmektedir. Bu süreçte hayalinizdekiler kâinattaki genel kanunlara ve yeryüzündeki kurallara uydurulur. Mimari görselleştirme dediğimiz olay ise işte bu noktada başlar.
     
Bizim hayallerimizi süsleyen projemiz başkalarının hayallerine yansımıyorsa, maalesef projenin güzelliğini sadece biz bilmiş oluruz. Eğer hayallerimizdeki bir proje başkalarının da hayallerini süslemiyorsa kârlı bir yatırıma dönüştürülemez. Ortakfikir Bilgi Teknolojileri uzman ekibiyle projenizi daha fikir aşamasında size tasarımsal olarak sunabiliyor. Projenizi mimari görselleştirme işlemleri ile; resme, videoya veya bir animasyona dönüştürebiliyoruz. Bilgisayar teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte bu sektörün oluşması artık insanların, yapı henüzproje halindeyken görmelerine hatta satın alma işlemlerini gerçekleştirmelerine olanak sağlıyor. Ev, iş merkezi, plaza, fabrika veya aklınıza gelen her yapı potansiyel müşterilerinizi bulabilme açısından 3D Mimari Görselleştirme sürecinden geçmelidir.

3D Mimari Görselleştirme Yazılımları Nelerdir?
     
Bu konuda bir çok 3D yazılım mevcuttur. Hali hazırda en yaygın olarak kullanılan yazılım 3Ds Max’dir. Halk arasında 3dmax programı olarak da bilinir. Bu programda binalar profesyoneller tarafından 3 boyutlu olarak çizilir. Çıktı olarak da dijital resimler elde edilir. Bu resimlere photoshop programı vasıtasıyla renk ayarları, montaj ve düzeltmeler yapılır. Böylece baskıya hazır hale getirilir.

3D Programları ile neler yapılır?
     
Binaların cephe tasarımları, kat planları, oda tasarımları gibi kısaca göz ile görülebilecek ne varsa çizilebilir. Binalar Autocad gibi teknik tasarım programlarında tasarlandıktan sonra proje haline gelmiş olurlar. Fakat bu projeler yapım amaçlıdır. Satış amaçlı olabilmesi için görsel açıdan doyurucu çizimlere ihtiyaç vardır. Bu sebeple binaların cepheleri 3ds Max ile çizilerek üzerine farklı tasarımlar giydirilir. Böylece cephenin şekli, rengi ve kullanılan malzemeleri net olarak görülür ve karar verilmiş olur. Buna 3D cephe tasarım süreci denir.

3D Kat Planı Nedir?
     Alıcıların plan-projeleri algılama sıkıntısından ihtiyaç haline gelmiştir. Projeler 2 boyutlu halden 3 boyutlu hale getirilir. Renklendirilir, dokular kaplanır. Tepeden döşemesi kaldırılıp evin içine bakıyormuşuz gibi bir görüntü oluşturulur. İçine mobilyalar da yerleştirilir. Bu şekilde evin kaç odası vardır? Yönü nedir? Genişliği ne kadardır? Yer döşemeleri seramik mi, laminant parke midir? gibi sorulara yanıt bulunmuş olunur. Bu da 3d kat planı çizim sürecidir.

     Ortakfikir Bilgi Teknolojileri, profesyonel uzman kadrosu ile yapılmak istenen bütün üç boyutlu tasarım işlerinizi özenle hazırlayabilmektedir. Modern çözümler sunarak hem markanızı, hem projenizi rakiplerinize karşı bir adım öteye taşır. Daha önce yapmış olduğumuz projeler için lütfen çalışmalarımıza bakınız. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin!